Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Merkezi

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi Nedir?

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, doğuştan ve sonradan meydana gelen şekil bozukluklarına ve estetik tedaviye yöneliktir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi; yarık dudak ve damak tedavisinden meme estetiği operasyonlarına, uzuv kopmalarından yüz şekil bozukluklarına kadar birçok operasyonla ilgilenir.

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi hangi hastalıklara bakar?

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, diğer cerrahi alanlardan daha az bilindiğinden, “Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi hangi hastalıklara bakar?” sorusu birçok hasta için merak konusu. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, aşağıdaki hastalıklara bakar:

 • Travma sonrası meydana gelen açık yaralar
 • Cilt kanseri
 • El cerrahisi
 • İşlevsel şekil bozuklukları
 • Cilt tümörleri
 • Mikrocerrahi
 • Yüz ve vücuttaki deformeler (yarık dudak, yapışık parmak vb.)
 • Yara izleri

Estetik ve rekonstrüktif plastik cerrahi arasındaki fark nedir?

Rekonstrüktif plastik cerrahi, hastanın yüz ve vücudundaki görünüm ve fonksiyonlarını iyileştirmek için yapılır ancak estetik cerrahi sadece görünümü iyileştirmek için yapılır.

Turkey Healthcare Group, bünyesinde hem plastik hem de rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanlarında uzman bir sağlık kadrosuna sahiptir. İster estetik amaçlarla isterse de rekonstrüktif amaçlarla olsun isteyen hastalar Turkey Healthcare Group’ta bulunan uzman doktorlarımıza plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ile ilgili merak ettiklerini danışabilir ve kendileri için hangi cerrahi işlemin uygun olduğunu öğrenebilir.

Neden estetik cerrahiyi düşünmelisiniz?

 • Plastik cerrahi, bir kişinin vücudunun görünümünü iyileştirmek için kullanılabilecek bir kozmetik cerrahi şeklidir. Genellikle tatmin edici veya normal olmayan vücut özelliklerini iyileştirmek için yapılır. Estetik cerrahi ile kişi görünüşünü değiştirebilir ve nasıl görünmek istiyorsa öyle görünebilir.
 • İnsanların estetik ameliyatı arzu ettikleri görünüm için bir çözüm olarak görmelerinin birçok nedeni var. Bazı insanlar yara izleri, çatlaklar, kırışıklıklar gibi bazı cilt sorunlarından kurtulmak isteyebilir. Bazıları vücudun belirli bölgelerindeki fazla yağlardan kurtulmak isterken, bazılarının ise bambaşka nedenleri olabilir.
 • Estetik yaptırma kararı asla kolay bir karar değildir ve hafife alınmamalıdır. Karar, herhangi bir işleme başlamadan önce dikkatli bir değerlendirmeden ve mevcut tüm seçenekleri araştırdıktan sonra verilmelidir.

Rekonstrüktif ameliyat çeşitleri ve estetik ameliyatlar nelerdir?

Rekonstrüktif ameliyatlar vücuttaki kusurları onarmak için yapılan ameliyatlardır. Bunlar arasında düzeltici ameliyatlar, rekonstrüktif ameliyatlar ve plastik cerrahi yer alır.

Estetik ameliyatlar kişinin fiziksel görünümünü iyileştirmek için yapılan ameliyatlardır. Bunlar kozmetik cerrahi, lazerle yüzey yenileme ve botoks enjeksiyonlarını içerir. Genital rekonstrüksiyon cerrahisi, erkek veya kadın genital organlarında rekonstrüktif cerrahi anlamına gelir. Bu travma, hastalık veya doğum nedeniyle oluşan hasarı takiben penis, vajina ve klitorisin rekonstrüksiyonunu içerebilir.

Kozmetik veya rekonstrüktif cerrahinin riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Kozmetik veya rekonstrüktif cerrahi işlemleri, çok kişisel ve duygusal bir karardır. Kapsamın sadece risklerini ve yan etkilerini değil, aynı zamanda faydalarını da bilmek önemlidir. Kozmetik cerrahiler her zaman gösteriş için değildir. Ayrıca meme kanseri ameliyatından sonra bir beni veya meme implantı takmak gibi sağlık nedenleriyle de yapılabilir.

Bazı bölümlerin ayrıcalıktan ziyade riski vardır. Örneğin, yüz naklinin ölüm dâhil birçok riski bulunur. Kozmetik cerrahi işlemlerinin bazı yan etkileri arasında şişme, morarma, külleme yarası ve izi olabilir.

Turkey Healthcare Group Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Merkezi’nde plastik cerrahi işlemleri; çağdaş tıp anlayışını benimseyen uzman sağlık kadromuz tarafından titizlik ve profesyonellikle yapılmaktadır.

Son Yazılar