Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve travmatoloji Nedir?

Ortopedi ve travmatoloji; kas, kemik, eklem, bağ ve tendon bozukluklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıp alanıdır. Ortopedi ve travmatoloji, vücudun bu iki bölgesini etkileyen sorunları tedavi ettiği için “kemik ve eklem tıbbı” olarak da adlandırılır.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı kimdir?

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı; kas-iskelet sistemi bozukluklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorlardır. Kas-iskelet sistemi tüm kaslar, kemikler, eklemler, bağlar ve tendonlardır.

Hangi tıbbi durumlar ortopedi ve travmatoloji uzmanına gitmeyi gerektirir?

Eklemlerinizde ve kaslarınızda ağrı yaşıyorsanız, artritten mustarip olabilirsiniz. Ağrıyı tedavi için ortopedi ve travmatoloji bölümüne giderek burada bir uzmandan yardım almanız gerekir. Ortopedi ve travmatoloji uzmanları her türlü kas-iskelet sistemi bozukluklarını ve yaralanmaları tedavi eder. Ağrınızın nedenini belirleyebilir ve onu hafifletmeye yardımcı olacak tedaviler önerebilirler.

Ortopedi ve travmatoloji hangi hastalıklara bakar?

Turkey Healthcare Group, bünyesinde barındırdığı ortopedi ve travmatoloji uzmanlarıyla hastalarına profesyonel bir tanı ve tedavi süreci sunuyor. Bu alandaki hastalıkların tümü, uzmanlarımızın tecrübeli olduğu hastalıklardır.

Travmatolog kimdir?

Travmatolog, travmatik yaralanmaların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktordur. Hastaları teşhis ve tedavi etmek için diğer doktorlarla birlikte çalışırlar. Travmatolog, ateşli silah yaraları ve kemik kırıkları gibi ciddi travmaların tedavisinde uzmandır. Travmatologlar genellikle beyin cerrahları, ortopedi cerrahları, plastik cerrahlar, anestezistler ve acil servis doktorlarıyla birlikte çalışarak ciddi şekilde yaralananlara bakım sağlar.

Travmatoloji, önleyici tedaviden rehabilitasyona kadar travma bakımının tüm yönleriyle ilgilenir. Travmatoloji uzmanlığı için gereken beceriler arasında cerrahi beceriler, vücudun yaralanmaya nasıl tepki verdiği hakkında tıbbi bilgi, rehabilitasyon ve yaralanmadan kurtulma hakkında bilgi, şiddetin önlenmesi ve vücut sıvıları tarafından yayılan bulaşıcı hastalıklar için kontrol önlemleri ile ilgili bilgiler bulunur.

Ortopedik sorunları olan yaşlı bakımı nasıl olmalıdır?

Yaşlılarda ortopedik problemlerin oluşma riski daha yüksektir. Yaşlılar arasında en sık görülen ortopedik problemler artrit, osteoporoz ve kas ve eklem ağrılarıdır.

Bu sorunların en yaygın nedenleri eklemlerde, kemiklerde ve kaslarda yaşa bağlı değişikliklerdir. Bu değişiklikler, yaşlıların ayakta dururken veya otururken serbestçe hareket etmelerini veya dengelerini korumalarını zorlaştırabilir. Eklem ve kemiklerinde ortopedik problemleri bulunan yaşlıların rutin kontrollerini aksatmaması gerekir.

Ortopedi ve travmatoloji neden önemli?

Ortopedi ve travmatoloji alanı, daha önce tedavi edilemez olduğu düşünülen yaralanmaları tedavi etmeyi mümkün kılarak tıpta devrim yaratıyor.

  • 3 boyutlu baskı: 3 boyutlu baskı, doktorlara hastalar için özelleştirilmiş implantlar oluşturma yolu sağlayarak tıp alanında devrim yaratmıştır.
  • Biyomalzemeler: Biyomalzemeler, doktorlara hayat kurtarmak için hasarlı doku ve organları değiştirmenin güvenli bir yolunu göstermiştir.
  • Robotik: Robotik, zayıflatıcı yaralanmalardan veya hastalıklardan mustarip hastalar için oldukça önemli. Robotik ile ortopedi ve travmatoloji alanı daha da güçlendi.
  • Sanal Gerçeklik: Sanal gerçeklik, engelli insanların yaşam kalitesini artırıyor, kendi başlarına yapamayacakları şeyleri deneyimlemelerine yardımcı oluyor.

Ortopedi ve travmatoloji için nereye gidebilirim?

Ortopedi ve travmatoloji, uzmanlık gerektiren ciddi bir alandır. Bu nedenle bir uzmana danışılması şarttır. Turkey Healthcare Group, uzman sağlık kadrosuyla diğer alanlarda da olduğu gibi ortopedi ve travmatoloji alanında da kaliteli bir sağlık hizmeti sunuyor. Siz de ortopedi ve travmatoloji konusunda bilgi almak istiyorsanız Turkey Healthcare Group’a gelebilir veya formu doldurabilirsiniz.

Son Yazılar