Obezite Cerrahisi Merkezi

Obezite cerrahisi nedir?

Obezite cerrahisi, “mide küçültme ameliyatı” olarak da bilinir. Obezite cerrahisinde tek bir işlem yoktur; obezite cerrahisi işlemi, her hastanın mevcut durumuna ve özelliklerine göre ayrıca planlanır. Buradan hareketle obezite cerrahisi işlemlerinin kişiye has olduğu söylenebilir. Bununla birlikte bütün obezite cerrahisi işlemleri kapalı ameliyat yöntemiyle yapılır.

Obez kime denir?

Tıbbi olarak obezite cerrahisine ihtiyacı olan herkes “obez” olarak adlandırılır. Obez, vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan kişilere denir. Sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da vücut kitle indeksinin normal değerlerin çok üzerinde olması, bir hastalıktır ve tedavi edilmelidir.

Vücut kitle indeksi nedir?

Vücut kitle indeksi, kişinin ağırlığının boyunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Obezite cerrahisinde salt kilo veya salt boya bakılmaz, bu iki kavram arasındaki korelasyona bakılır.

En sık hangi mide küçültme ameliyatı yapılıyor?

Obezite cerrahisi ile ilgili cevabı en çok merak edilen sorulardan biri “En sık hangi mide küçültme ameliyatı yapılıyor?” sorusudur. Son yıllarda içerdiği düşük risk oranları ile en çok yapılan mide küçültme ameliyatı “tüp mide ameliyatı”dır. Tüp mide ameliyatında midede büyük bir kesi açılmadan midenin yaklaşık %80’i alınmaktadır. Geri kalan kısım tüpe benzediği için bu ameliyata “tüp mide ameliyatı” denmiştir.

Obezite cerrahisi hangi durumlarda uygulanır?

Birçok kişi obezite cerrahisi ameliyatlarının estetik kaygılarla yapıldığını zannetse de aslında ana amaç bu değildir. Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan herkes tıbbi olarak “obez” kategorisindedir. Vücut kitle indeksi bahsedilen seviyede olan herkes obezite cerrahisinden faydalanabilir.

Vücut kitle indeksine göre obezite cerrahisine aday olabilecek kişiler kimlerdir?

  • Morbid obezler (Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlar morbid obez, yani iler derecede obez olarak kabul edilir.
  • Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan ve buna ek olarak aşağıdaki hastalıklardan bir veya birkaçına sahip olanlar:
  • Diyabet
  • Uyku apnesi
  • Yüksek tansiyon
  • Vücut kitle indeksi 30-35 arasında olan obezler.

Turkey Healthcare Group, bünyesinde yer alan obezite cerrahisi uzmanlarıyla vücut kitle indeksine göre hastalarına gerekli prosedürler hakkında bilgi vermektedir.

Obezite cerrahisi işlemleri için nereye gidebilirim?

  • Obezite cerrahisi hem sağlık hem de estetik açıdan vücut kitle indeksi alarm veren hastalar için gerekli bir birimdir. Turkey Healthcare Group, obezite cerrahisinde tecrübe sahibi uzman sağlık kadrosuyla hastalarına kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır. Siz de Turkey Healthcare Group’ta obezite cerrahisi uzmanlarımızdan tanı ve tedavilere ilişkin bilgi almak istiyorsanız kliniğimize gelebilir veya formu doldurabilirsiniz.

Son Yazılar