Kadın Hastalıkları ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji cerrahisi nedir?

Kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji cerrahisi jinekolojik kanserlerin tedavisi ile ilgilenen bir cerrahi uzmanlık dalıdır. Kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji cerrahisi alanı nispeten yenidir. Jinekolojik onkoloji cerrahları genellikle genel cerrahi ve jinekoloji alanında eğitim alır, uygun bir tedavi planı sağlamak için genellikle radyologlar, patologlar ve tıbbi onkologlar gibi diğer tıp uzmanlarıyla yakın iş birliği içinde çalışırlar. Kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji alanı genellikle endometriyal, servikal, yumurtalık ve vajinal kanserleri ile ilgilenir.

Jinekolojik onkoloji ameliyatının faydaları ve riskleri nelerdir?

Kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji cerrahisinin en büyük faydası, kanser için bir tedavi sağlamasının yanı sıra gelecekteki oluşumları önlemesidir. Kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji cerrahisinde bazı riskler ve yan etkiler vardır, ancak ölüm riski düşüktür. Gelecekteki oluşumların önlenmesi ve kanser için bir tedavi sağlanması da dâhil olmak üzere kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji cerrahisinin birçok faydası vardır.

En yaygın jinekolojik onkoloji ameliyat çeşitleri nelerdir?

Jinekolojik cerrahi, kadın üreme organlarının cerrahi tedavisidir. Duruma bağlı olarak yapılabilecek birçok farklı jinekolojik ameliyat türü vardır. En yaygın jinekolojik cerrahi işlemleri apendektomi ve histerektomidir. Bu işlemler, anormal büyümeleri gidermek veya doğum veya diğer yaralanmalardan kaynaklanan hasarları onarmak için yapılır.

 • Apendektomi: Bu ameliyat, apandisit ve bundan kaynaklanabilecek diğer komplikasyonları önlemek için apandisi çıkarmak için yapılır. Apendikste peritonite yol açabilecek akut bir enflamasyon veya yaşamı tehdit eden bir durum olan sepsise yol açabilecek apandisin yırtılması durumunda da yapılır.
 • Histerektomi: Bu ameliyat, tekrarlayan düşükler veya pelvik inflamatuar hastalık olduğunda, antibiyotiklere ve diğer tedavilerin yanı sıra uterus için iyi yanıt vermeyen durumlarda yapılır.

Turkey Healthcare Group, kadın hastalarının her türlü jinekolojik muayenesini büyük bir titizlikle gerçekleştirmekte ve gerekli prosedürleri birebir uygulamaktadır. Siz de jinekolojik cerrahiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız kliniğimize gelebilir veya formu doldurarak bilgi alabilirsiniz

Kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji cerrahi

uzman cerrahlarımıza aşağıdaki gibi durumunuz hakkında çeşitli sorular sorarak bilgi alabilirsiniz.

 • Seçeneklerim neler?
 • İyileşmem ne kadar sürer?
 • İyileşme aşamasında beni neler bekliyor?
 • Ameliyat öncesi hazırlık için neler yapabilirim?

En İyi Jinekoloğu Nasıl Seçebilirim?

Sizin için en iyi jinekoloğu seçmek göz korkutucu bir iş olabilir. Ancak bazı önemli faktörleri dikkate alırsanız size en uygun jinekoloğu bulmanız mümkün.

 • Doktorun uzmanlık alanı
 • Doktorun kanser türünüzle ilgili deneyimi
 • Ofisin evden ne kadar uzakta olduğu
 • Ulaşım hizmeti
 • Doktordan randevu almanın kolaylığı

Turkey Healthcare Group, jinekolojik kanser türleriyle deneyimi olan ve kolayca randevu alınabilen uzman bir sağlık kadrosuna sahiptir. Siz de kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji cerrahisinden randevu almak istiyorsanız bizi arayabilir veya formu doldurabilirsiniz.

Son Yazılar