Hematoloji

Hematoloji nedir?

Hematoloji kan ve kan hastalıklarının inceleyen tıbbi bir alandır. Bu tıp bilimi dalı ayrıca kan ve kan hücreleri, trombositler, pıhtılaşma faktörleri ve pıhtılaşma proteinleri dahil olmak üzere bileşenlerinin bozuklukları ile de ilgilenir. Hematoloji alanında uzmanlaşmış doktorlara hematolog denir.

Hematolog kimdir?

Hematolog, kan ve kan hastalıkları konusunda uzman doktorlardır. Ayrıca kanser araştırmalarında, yeni ilaçları test eden klinik deneylerde, lösemi veya diğer kanserler için tedavilerde de yer alabilirler. Hastaları kalıtsal hastalıklara karşı taramak için yeni yöntemler geliştirmek veya bu hastalıklara yol açabilecek mutasyonları belirlemek için genetikçilerle birlikte çalışabilirler.

Hematoloji alanına giren hastalıkların semptomları nelerdir?

 • Hematolojik hastalığın ilk göstergesi anemi Bu, kronik veya akut kan kaybının bir işareti olabilir veya alyuvar eksikliğinden kaynaklanabilir.
 • Diğer bir gösterge de beyaz kan hücrelerinin sayısındaki azalma olan lökopeni Buna kanser tedavisi için kemoterapi, radyasyon tedavisi veya HIV/AIDS de neden olabilir.
 • Üçüncü bir gösterge, trombositlerde bir azalma olan trombositopeni Bir neden, trombositleri yok eden bir otoimmün bozukluk olabilirken, başka bir neden, kanama ataklarına yol açan aspirin ve klopidogrel gibi ilaçlar olabilir.
 • Dördüncü bir gösterge, kronik böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı gibi altta yatan bir durumu da gösterebilen düşük bir hemoglobin

Meme kanseri nasıl oluşur?

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve dünya çapındaki tüm kadın kanserlerinin yaklaşık %30’unu oluşturmaktadır. Meme kanseri aynı zamanda kadınlarda akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin en yaygın ikinci nedenidir.

Bu hastalık, kadının DNA’sında onu meme kanserine duyarlı hale getiren bir değişiklikle başlar. Bu değişiklik, hücreler bölünüp DNA‘larını kopyaladığında veya bir hücre östrojen üreten genin fazladan bir kopyasını aldığında olabilir. Bu değişiklikler, hücreler kontrolden çıkıp bir tümör oluşturmaya başlayana kadar fark edilmeyebilir.

Lösemi nedir?

Lösemi, vücuttaki beyaz kan hücrelerini etkileyen bir kanser türüdür. “Kan kanseri” veya “kemik iliği kanseri” olarak da bilinir.

Löseminin belirtileri nelerdir?

Lösemi belirtileri, lösemi tipine ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, semptomların çoğu şu şekildedir:

 • Ateş
 • Gece terlemeleri
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Yorgunluk
 • Soluk ten
 • Kansızlık
 • Kanamanın çok kolay meydana gelmesi
 • Ani kilo kaybı
 • Titreme

Turkey Healthcare Group, hematoloji konusunda uzman doktorlarıyla lösemiyi ve lösemi belirtilerini detaylı bir şekilde tetkik ediyor. Tetkikler sonucunda lösemi olduğu saptanan hastalarımız için vakit kaybetmeden tedavi prosedürü uygulanıyor.

Hepatit C nedir?

Hepatit C, karaciğerde iltihaplanmaya neden olan viral bir enfeksiyondur. Enfekte bir kişinin kanı, meni veya diğer vücut sıvıları ile temas yoluyla bulaşabilir.

Virüs en yaygın olarak intravenöz ilaç kullanımı veya korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Bununla birlikte, uyuşturucu enjekte etmek için iğnelerin ve şırıngaların paylaşılması, enfekte bir anneden doğum ve sterilize edilmemiş tıbbi aletler yoluyla da yayılabilir.

Hepatit C nasıl tedavi edilir?

Hepatit C tedavi edilemez, ancak “interferonlar” adı verilen antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir.

Hematolojinin hayatımızdaki önemi nedir?

Hematoloji, kan ve kan oluşturan dokuların incelenmesidir. Hematoloji sayesinde kanser gibi hastalıkları iyileştirmenin yeni yolları araştırılır,

Bu makalenin sonucu, hematolojinin önemli bir alandır çünkü kanser gibi hastalıkları iyileştirmenin yeni yollarını keşfederek her gün hayat kurtarıyor.

Hematoloji için nereye gidebilirim?

Hematoloji alanına giren bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız muayene ve gerekiyorsa tedavi için profesyonel bir klinik tercih etmeniz gerekir. Turkey Healthcare Group, hematoloji alanında uzman sağlık kadrosuyla hastalarına tanı ve tedavi konusunda kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır. Siz de hematoloji için Turkey Healthcare Group kliniğine gelebilir veya öncesinde formu doldurarak bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar