Gastroenteroloji Merkezi

Gastroenteroloji Nedir?

Gastroenteroloji, sindirim sistemini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu inceleme; mide, bağırsaklar, yemek borusu ve diğer birçok organı içerir. Gastroenteroloji; mide, bağırsaklar ve sindirim sistemimizdeki diğer organların bozuklukları ile ilgilenir. Ülserden kolon kanserine kadar birçok hastalık gastroenteroloji alanı içerisindedir.

Gastroenteroloji alanında en çok görülen hastalık nedir?

Gastroenteroloji, sindirim sistemi bozuklukları ile ilgilendiğinden gastroenteroloji alanında en çok görülen hastalık mide rahatsızlığıdır. Mide rahatsızlığının belirtileri, dolgunluk ve gaz hissinden mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısına kadar her şey olabilir. Mide rahatsızlığının ana nedeni gıda zehirlenmesidir. Gıda zehirlenmesinin türüne göre belirtiler değişebilir. Semptomlar, kontamine gıdayı yedikten günler sonrasına kadar mevcut olmayabilir. Bazı kişilerde hiçbir semptom görülmez, ancak yine de gıda zehirlenmesi vardır. Gıda zehirlenmesinin belirtileri;

  • İshal
  • Bulantı
  • Kusma
  • Kramp
  • Karın ağrısı
  • Ateş olarak ortaya çıkabilir.

Bu semptomların herhangi bir kombinasyonuna sahip olmak mümkündür. İshal hafif ve şiddetli arasında değişebilir, bir haftaya kadar sürebilir. Kusma da sıklık ve tür olarak değişebilir. Bazı insanlar kısmen sindirilmiş yiyecekleri kusarken, diğerleri büyük miktarda sindirilmemiş materyali kusar. Kramp gastroenterolojik problemlerin bazısında olabilir ancak hepsinde görülmeyebilir.

Kaç tür sindirim bozukluğu var?

Sindirim bozukluklarına diyet, yaşam tarzı ve genetik dahil olmak üzere çeşitli faktörler neden olur.

En yaygın sindirim bozuklukları türleri şunlardır:

  • Huzursuz bağırsak sendromu (IBS): Huzursuz bacak sendromu, en yaygın sindirim bozukluğu türüdür. Karın ağrısı ve bağırsak hareketlerinde değişiklikler ile hastalığın belirtileridir.
  • Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığı, vücudun buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein olan glütene olumsuz tepki vermesine neden olan bir durumdur.
  • Ülseratif kolit: Ülseratif kolit, kolon ve rektum bölgesinde iltihaplanmanın yanı sıra ülserlere de neden olan inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır.

Turkey Healthcare Group, sindirim bozuklukları konusunda uzman sağlık kadrosuyla huzursuz bacak sendromu, çölyak hastalığı, ülser vb. gastroenterolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır.

Sağlıklı bağırsakların önemi nedir?

Sağlıklı bir bağırsak, genel sağlık için önemlidir ve bağırsak mikrobiyomu, bağırsak sağlığının korunmasında büyük rol oynar.

İleum, ileoçekal kapak ile çekum arasında yer alan ince bağırsağın bir parçasıdır. İleum esas olarak sindirilmiş gıdalardan su ve tuzları emer. Ayrıca mide asidini nötralize etmeye yardımcı olan bikarbonat salgılar.

Sağlıklı bir bağırsağın önemi kesinlikle göz ardı edilmemelidir, çünkü bu sadece sindirimle ilgili değil, aynı zamanda bağışıklık, zihinsel sağlık ve duygudurum bozuklukları ile de ilgilidir.

Doktorun tedavi edebileceği gastrointestinal hastalık türleri nelerdir?

Gastroenteroloji uzmanı; mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları olan hastaların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Buna ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve kanser gibi hastalıklar da dahildir.

Bir gastroenterolog, çok çeşitli gastrointestinal (GI) bozuklukları teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitilmiştir. Bunlar yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak (kolon), rektum ve anüs hastalıklarını içerir. Hastaları ayrıca çölyak hastalığı, diyabet, pankreatit ve karaciğer hastalıkları gibi sindirim sistemini etkileyebilecek durumlar açısından da değerlendirirler. Gastroenterolog ayrıca, kanama ülserleri veya tümörler gibi sindirim sistemi içindeki sorunları teşhis etmek için endoskopik hizmetler sağlayabilir.

Turkey Healthcare Group, kurmuş olduğu Gastroenteroloji Merkezi’nde uzman sağlık kadrosuyla beraber bu branştaki hastalıklar üzerinde tanı ve tedavi uygulamalarını titizlikle sürdürmektedir. Siz de gastroenterolojik muayene ve tedaviye ihtiyaç duyuyorsanız Turkey Healthcare Group kliniğimize gelebilir veya formu doldurarak bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar