Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, çeşitli sebeplerle insanlarda meydana gelen işlevsel bozuklukları tedavi eden ve hastaların hareketlerini tekrar kazanarak günlük hayatını sürdürebilmelerine yardımcı olan tıbbi bir alandır. Ağrıya, sakatlığa veya fonksiyon kaybına neden olan yaralanmaları veya hastalıkları olan kişilerin hareketlerini iyileştirmelerine ve ağrılarını geçirmeye yardımcı olur.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, yaralanmaları veya hastalıkları olan insanlara hareketlerini geliştirmelerine yardım etmek için egzersiz, manuel terapi, elektroterapi, ultrason ve elektrik stimülasyonu gibi yöntemler kullanırlar.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon seansı nasıl olur?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bir yaralanmada veya hastalıktan kurtulan kişilere yardımcı olmak için kullanılan bir tedavi türüdür. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, yaralanmaları iyileştirmek için hastalarıyla birlikte çalışır ve süreç boyunca birlikte hareket eder. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, seans sırasında birçok farklı teknik ve tedavi kullanırlar. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Ağrı, şişlik veya sertlik tedavisi
 • Nasıl aktif ve sağlıklı kalınacağına dair tavsiyeler
 • Gelecekteki yaralanmaların nasıl önleneceğine dair tavsiyeler

Turkey Healthcare Group, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarıyla hastalarına verimli seanslar planlıyor. Bu seansların hepsi hastaların ağrı, şişlik ve hareket kısıtlanmalarının çözümünü içerir.

Fizik tedavi türleri nelerdir?

Fizik tedavi, bir kişinin sağlığını iyileştirmek için masaj ve egzersiz gibi fiziksel yöntemlerin kullanılmasıdır. Çeşitli koşullarda hastalara yardımcı olmak için kullanılabilecek birçok farklı fizik tedavi türü vardır. Ana türler şunlardır:

 • Mesleki terapi: Bu tür terapi, insanlara işle ilgili veya yemek pişirme ve temizlik gibi diğer günlük aktivitelerde yardımcı olur. Amaç, bu şeyleri kendi başlarına yapmalarını kolaylaştırmaktır.
 • Dil ve konuşma patolojisi: Bu terapi türü, felç veya beyin hasarı geçirmiş olanlar gibi konuşma veya konuşmayı anlamada güçlük çeken kişilere yardımcı olur.
 • Fiziksel rehabilitasyon: Bu terapi türü, insanların kaslarını güçlendirerek ve hareket açıklığını iyileştirerek hastalık veya yaralanmadan kurtulmalarına yardımcı olur. Fiziksel rehabilitasyon ayrıca Parkinson hastalığı veya multipl skleroz (MS hastalığı) gibi bir hastalık nedeniyle hareket etmekte güçlük çeken insanlara da yardımcı olabilir.
 • Psikoterapi: Bu terapi türü, insanların anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarını yönetmelerine yardımcı olur.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun faydaları nelerdir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun birçok faydası vardır. Yaralı, hasta veya engelli kişilerin tedavisine yardımcı olmak için kullanılır. Fizyoterapistler, hastaların fonksiyonlarını yeniden kazanmalarına ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olmak için egzersiz ve masaj gibi fiziksel yöntemler kullanır.

 • Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon sayesinde hastalardaki hareket genişliği artar.
 • Denge kurmakta zorlanan hastaların denge problemini çözmelerine yardımcı olur.
 • Felç sonrası iyileşmeyi sağlar.
 • Travma sonrası iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Ağrılarla profesyonel mücadele sağlar.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon hangi hastalıklara bakar?

Turkey Healthcare Group; Parkinson, romatizma ve fıtık gibi hastalıkları Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde profesyonel bir şekilde tanı ve tedavi ediyor.

Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon için nereye gidebilirim?

 • Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon, uzmanlık gerektiren bir alandır. Bu nedenle fizik tedavi ve rehabilitasyona geleneksek yöntemlerle yaklaşmak doğru değildir. Turkey Healthcare Group, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında uzman sağlık kadrosuyla hastalarına kaliteli bir sağlık hizmeti vermektedir. Siz de fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda Turkey Healthcare Group’a gelebilir veya formu doldurarak bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar