Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları nedir?

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları iki farklı çalışma alanını ilgilendirir. Endokrinoloji; hormonların üretimlerinin, salınımlarının ve diğer hücreleri veya organları nasıl etkilediklerinin incelendiği bir alandır. Metabolizma ise, canlı bir organizmadaki hücrelerin enerji üretmek için glikozu parçaladığı bir süreçtir.

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, endokrin sistemi etkileyen bir hastalık grubudur. Endokrin sistem; metabolizmayı, büyümeyi, cinsel gelişimi, üremeyi ve daha fazlasını kontrol etmek için birlikte çalışan bezler ve hormonlardan oluşan bir bileşimdir. Endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarının en yaygın nedenleri şunlardır:

Vücut fonksiyonlarını düzenleyen kaç hormon vardır?

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarının en önemli çalışma alanlarından biri hormonlar olduğundan hastalar “Vücut fonksiyonlarını düzenleyen kaç hormon vardır?” sorusunun cevabını merak ediyor. Tüm vücut fonksiyonlarını düzenleyen 4 hormon adrenalin, kortizol, testosteron ve östrojendir.

  • Adrenalin, “savaş ya da kaç” tepkisini veya stres tepkisini düzenleyen bir hormondur.
  • Kortizol, vücudun strese uyum sağlamasına ve homeostazı sürdürmesine yardımcı olan bir hormondur.
  • Testosteron, erkeklerde üreme ve cinsel işlevi düzenleyen bir erkek seks hormonudur.
  • Östrojen, kadınlarda üreme ve cinsel işlevi düzenleyen bir kadın seks hormonudur.

Turkey Healthcare Group, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları alanında uzman sağlık kadrosuyla vücut fonksiyonlarını düzenleyen hormonların mevcut durumunu profesyonel bir şekilde görebiliyor, gerekli tanı ve tedavi sürecini yakından takip edebiliyor.

Hormonlar insan sağlığını nasıl etkiler?

Hormonlar, endokrin sistemde üretilen ve kan dolaşımına salınan kimyasal habercilerdir. Büyüme, gelişme, metabolizma, cinsel işlev, üreme ve ruh hali dâhil olmak üzere bir dizi farklı bedensel işlevi kontrol ederler. İnsan sağlığı üzerinde en derin etkiye sahip olan hormonlar şunlardır:

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanını nerede bulabilirim?

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, uzmanlık gerektiren önemli bir alandır. Diğer alanlarda olduğu gibi endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarında da tanı ve tedavi süreci büyük bir titizlikle yürütülmelidir. Bu yüzden hormon veya metabolizma sorunu yaşayan hastalar için “Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanını nerede bulabilirim?” sorusunun cevabı büyük bir önem taşıyor.

Turkey Healthcare Group, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları konusunda uzman doktorlarıyla hormon ve metabolizma konusunda problem yaşayan hastalarına profesyonel bir tedavi süreci sunuyor. Siz de Turkey Healthcare Group’ta yer alan endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanlarından sağlık hizmeti almak istiyorsanız kliniğimize gelebilir veya formu doldurabilirsiniz.

Son Yazılar