Dermatoloji (Cildiye)

Dermatoloji nedir?

Dermatoloji; deri, tırnak ve saçla ilgilenen bir tıp dalıdır. Dermatologlar ise cilt hastalıklarını teşhis eden, tedavi eden ve araştıran doktorlardır. Dermatologlar cilt kanseri, melanomlar ve ciltte meydana gelebilecek diğer kanser türlerini tanıyacak şekilde eğitim almış uzmanlardır. Ayrıca akne, sedef hastalığı, rosacea, siğiller ve benler gibi durumları da teşhis ve tedavi ederler. Dermatologlar, yüzdeki yara izlerinin veya kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek için lazer tedavileri veya kimyasal peeling gibi kozmetik prosedürler uygulayabilirler.

Dermatologlar; enfeksiyon belirtileri veya diğer anormallikler için doku örneklerini incelemek için mikroskop; benler gibi küçük alanları incelemek için büyüteçli mercek; belirli bakteri türlerini tanımlamak için ultraviyole lamba; belirli akne türlerinin tedavisi için lazer kullanırlar.

Turkey Healthcare Group, dermatoloji uzmanları ile cilt, tırnak veya saçla ilgili herhangi bir problemi olan hastalarına gerekli muayeneleri yapmakta, ardından doğru tedaviyi uygulamaktadır.

Derinin anatomisi ve derinin katmanları nelerdir?

Cilt, insan vücudunun en büyük organıdır ve birçok önemli rol oynar. Dış dünyadan koruyucu bir bariyer görevi görür, vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olur ve su atılımını kontrol eder.

Deri üç katmandan oluşur: epidermis, dermis ve deri altı doku. Epidermis en üst tabakadır ve UV radyasyonuna yanıt olarak pigment üreten melanositler içerir. Dermis; kollajen lifleri, ter bezleri, kıl folikülleri, yağ bezleri ve sinir uçlarını içeren bir tabakadır. Son olarak deri altı doku, derinin diğer tüm katmanları için beslenme desteği sağlar.

Sivilce neden çıkar ve ilaçla nasıl tedavi edilir?

Dermatolojinin ilgilendiği en önemli alanlardan biri de sivilcelerdir. Sivilceler, herhangi bir zamanda herkesi etkileyebilen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilcelerin en yaygın nedenleri tıkanmış gözenekler, bakteriler ve fazla yağdır. Sivilce tedavisi için ilk adım, sorunun nedenini belirlemektir. Nedeni belirledikten sonra, ona göre tedavi etmek daha kolaydır. Örneğin yağlı bir cilde sahipseniz ağır makyaj yapmaktan kaçınmalı, bunun yerine yağ üretimini kontrol altına alacak ve cildinize mat bir görünüm kazandıracak ürünler kullanmalısınız. Öte yandan kuru bir cilde sahipseniz cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz önerilir. Tüm bu önlemlere rağmen sivilceler devam ediyorsa, bir dermatolog veya pratisyen hekim tarafından ele alınması gereken bir tıbbi durum olabilir.

Atopik dermatit nedir?

Dermatoloji ile ilgili hastaların merak ettiği en önemli sorulardan biri “Atopik dermatit nedir?” sorusudur. Atopik egzama olarak da bilinen atopik dermatit, cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olan kronik inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. Her yaştan insanı etkileyebilen yaygın bir hastalıktır. Alerjiler, tahriş edici maddeler veya diğer faktörler tarafından tetiklenebilir.

Atopik dermatitin en yaygın semptomları şunları içerir:

  • Sürekli kaşıntı
  • Kuruluk
  • Kırmızılık
  • Deride pullanma ve soyulma

Yüz yogası nedir?

Dermatoloji alanında son yıllarda hayatımıza giren en önemli kavramlardan biri şüphesiz yüz yogası. Yüz yogası, dermatolojide akut bir tedavi biçimi değil, ancak yüz kaslarını çalıştırdığı ve cildin daha genç görünmesine yardımcı olduğu için tercih ediliyor. Dermatoloji dergilerinde yüz yogasının “lifting” özelliği üzerinde durulmuş ve yüzdeki stres çizgilerini azalttığı saptanmıştır. Peki, yüz yogası nedir?

Yüz yogası; yüzde bulunan ancak günlük hayatımızda fazla kullanmadığımız için çalışmayan bazı yüz kaslarını kuvvetlendirmek, yüz kırışıklıklarını gidermek ve daha genç bir görünüme sahip olmak için yapılan genel yüz egzersizleridir.

Yüz yogası kaç yaşında yapılır?

Yüz yogası yapabilmek için bireylerin yüz kemiklerinin oturmuş olması gerekir. Bu nedenle dermatoloji uzmanları, 18 yaşından küçük ve yüz kemikleri henüz oturmamış kişilerin yüz yogası yapmamasını tavsiye etmektedir.

Turkey Healthcare Group, dermatoloji konusunda uzman sağlık kadrosuyla ve son teknoloji tıbbi cihazlarla profesyonel sağlık hizmeti vermektedir. Dermatoloji konusunda bilgi almak istiyorsanız kliniğimize gelebilir veya ilgili formu doldurabilirsiniz.

Son Yazılar