Check Up

Check-up nedir?

Check-up, bir kişinin genel sağlığını değerlendirmek için yapılan bir dizi tıbbi kontroldür. Bu sayede hastanın herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı tespit edilir. Check-up öncesinde kişinin tıbbi geçmişi hakkında bilgi alınır; daha önce geçirdiği tıbbi işlemler, mevcut hastalıklar, kullandığı ilaçlar ve yaşam alışkanlıkları kayıt altına alınır.

Check-up neleri içerir?

Check-up, erken tanı ve tedavide çok önemli bir yere sahip olduğundan birçok tıbbi kontrolü içermektedir.

 • Göz, kulak, burun, boğaz, ağız ve dişlerin değerlendirilmesi
 • Kalp, akciğer ve bağırsakların kontrol edilmesi
 • Koltuk altı, boyun ve kasıktaki lenf düğümlerinin incelenmesi
 • Boy ve kilo ölçümleri
 • Kan basıncı kontrolü
 • Kolesterol seviyesinin tespiti
 • Kan tahlilleri

Düzenli olarak check-up yaptırmanın faydaları nelerdir?

Check-up işleminin genel olarak yılda bir kez rutin olarak yaptırılması önerilir. Check-up’ın çeşitli faydaları vardır:

 • Hastalıkların erken tespiti: Düzenli check-up sayesinde olası hastalıklar erken tespit edilebilir. Yapılan rutin taramalar ile birlikte potansiyel sağlık tehditlerini önceden görebilir.
 • Daha iyi tedavi imkânı: Check-up, henüz belirti ortaya çıkmayan bazı hastalıkların erken teşhisini sağladığı gibi daha iyi bir tedavi imkânı da sağlar. Erken tan sonrası gerekli tedavi işlemleri başlatılır.
 • Sağlık harcamalarının azalması: Check-up yaptırmayan kişiler, olası hastalıklarının teşhis edilmesini güçleştirmektedir. İlerleyen ve ciddi bir aşamaya gelen tıbbi sorunların maliyeti çok fazla olabilir. Bu nedenle düzenli bir şekilde check-up yaptırmak, gelecekteki birçok sağlık harcamasının önüne geçer.
 • Sağlıklı olmak: Check-up ile kişi, daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmektedir. Kişilerin fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığı check-up sayesinde izlenebilir.

Ömür ve yaşam kalitesinin artması: Check-up işlemleri sonrası, doktorlar hastalarına sağlıklı bir yaşama dair öneriler sunar. Böylece kişinin ömrü ve yaşam kalitesi artar.

Check-up için yaş şartı var mı?

Check-up için herhangi bir yaş şartı yoktur. Bununla birlikte uzman doktorlar tarafından 20 yaşından itibaren yapılması önerilir. Özellikle de 40 yaşından itibaren iki yılda bir check-up yaptırılması gerekir. Check-up yaptırmak için bir hastalık belirtisi göstermeniz şart değildir, check-up’ın amacı zaten olası hastalıkları önceden tahmin ve tespit etmektir.

Check-up işleminde yapay zekâ kullanılıyor mu?

Check-up işleminde yapay zekâ kullanılabilir. Yapay zekâ modern dünyanın en büyük icatlarından biri. Bu nedenle yapay zekadan sağlık alanında da yararlanmak büyük önem taşıyor. Turkey Healthcare Group, sağlıkta dijitalleşme konusuna ağırlık veriyor ve yapay zekâ ile ilgili ARGE uygulamalarını yakından takip ediyor.

Nerede check-up yaptırabilirim?

Turkey Healthcare Group, check-up işlemlerine çok önem vermektedir. Ayrıca hastaların fiziki belirti göstermeyen olası hastalıklarını tespit etme konusunda son teknoloji tıbbi cihazlara ve uzman bir sağlık kadrosuna sahiptir. Check-up konusunda bilgi almak veya check-up yaptırmak istiyorsanız kliniğimize gelebilir veya formu doldurabilirsiniz.

Son Yazılar